تاریخچه پرچم

در تاریخچه پرچم از گذشته تا به امروز، از پرچم نام های زیادی یاد شده است نام هایی نظیر: بیرق یا درفش، که با گذشت زمان به نام پرچم تغییر پیدا کرد.  هر کشور یا سازمان یا نهادی دارای یک پرچم مختص به خود می باشد. پرچم نشان دهنده تاریخچه کشور ها می باشد. دقیق و واضح مشخص نیست که اولین نفر چه کسی از پرچم در طول تاریخ استفاده کرده است. اما از پرچم به عنوان همبستگی بین لشکریان در میدان جنگ استفاده می کردند. امروزه می دانیم که برای نشان دادن صلح بین لشکریان و کشور های مختلف از پرچم به رنگ سفید استفاده می کردند. در گذشته که پارچه ای وجود نداشته است از سنگ و فلز برای ساختن پرچم استفاده می کردند.

 

پرچم ایران در طول تاریخ

پرچم‌ ایران در گذر زمان تغییرات زیادی کرده است همچنین آرم پرچم ایران نیز متناسب با تغییرات صورت گرفته تغییر می کرده است. ما در این مقاله درمورد تارخچه پرچم ایران و تغییرات اعمال شده در آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

 

تاریخچه پرچم ایران

درفش شهباز، نام پرچم دوران هخامنشیان بود. در پشت سرباز یک باز با بال‌های گشوده و قرص خورشیدی قرار دارد. پرچم ملی ایران در دوران اشکانیان و ساسانیان درفش کاویانی بوده است، درفش کاویانی دارای چهارگوش منتظم و یک قاب فلزی که بر روی یک پایه حمل می شد است. نشان شیر و خورشید از حدود سده پانزدهم میلادی نشان پرچم‌های ایران بوده است. به این نشان در دوره فتحعلی‌شاه قاجار یک شمشیر اضافه شد که به دست شیر داده شده بود، بعد از انقلاب ۱۳۵۷ نشان شیر و خورشید به کلمه الله تغییر پیدا کرد.

 

نخستین تصویر بر روی پرچم ایران

غزنویان با شکست دادن سامانیان در سال 355 خورشیدی(976 میلادی) زمام امور را بر دست گرفتند، برای نخستین بار سلطان محمود غزنوی دستور داد بر روی پرچم خود نقش یک ماه به رنگ زرد را به پرچم اضافه کنند. زمینه این پرچم به رنگ سیاه بوده است. سپس سلطان مسعود غزنوی در سال 410 خورشیدی (1031 میلادی) به دلیل دلبستگی به شکار شیر ، نقش و نگار یک شیر را جایگزین ماه کرد.

 

افزوده شدن نقش خورشید بر پشت شیر:

خوارزمشاهیان یا سلجوقیان سکه هایی داشتند با نشانه شیر و خورشید که بعدها از این نشان در پرچم ها نیز استفاده کردند. دو دیدگاه در موردعلت استفاده از خورشید در پشت شیر برای پرچم وجود دارد.

شیر علاوه بر اینکه نمادی از دلاوری و قدرت به شمار می آمد نشانه ماه مرداد نیز بوده است.، و همچنین در ماه مرداد خوشید در اوج بلندی و گرمای خود بوده است به همین دلیل از این دو نشان در کنار هم استفاده کردند. دلیل بعدی: طبق آیین مهر پرستی و میترائیسم، به دلیل مقدس بودن خورشید در بین ایرانیان، ترجیح می دادند که نشان خورشید بر روی سکه ها و پرچم وجود داشته باشد. قدیمی ترین پرچم شیروخورشید مربوط می شود به دوره تیموریان که همزمان با سال 826 هجری قمری بوده است.

تاریخچه پرچم سه رنگ ایران

برای اولین بار پرچم سه رنگ ایران در دوره ناصرالدین شاه قاجار، در زمان صدارت امیرکبیر در سال ۱۸۴۹ میلادی با نشان شیر و خورشید با سه‌رنگ سبز و سفید و قرمز در لندن بر فراز سفارت ایران برافراشته شد. بعد از پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن نشان پرچم ایران به آرم الله تغییر پیدا کرد. بر روی پرچم در قسمت سفید رنگ آن شعار اسلامی لا اله الا الله و به نشانه پیروزی انقلاب در 22بهمن 1357 ، ۲۲ تا «الله اکبر» به رنگ سفید در حاشیه بالای رنگ قرمز و در حاشیه پایین رنگ سبز نوشته شده‌است.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *