معنای رنگ های پرچم ایران

پرچم هر کشور، هویت ملی، فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اجتماعی آن را نمایش می دهد. پرچم کشور عزیزمان ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. رنگ ها و نمادهای به کار رفته در این پرچم، هر کدام معنا و مفهومی دارند. در این مقاله از اریکه پرچم ایرانیان مرکز چاپ پرچم تشریفات، رومیزی و …، به معنای رنگ های پرچم ایران خواهیم پرداخت.

مفهوم رنگ های پرچم ایران

همانند سایر کشورهای دنیا، رنگ های به کار رفته در پرچم ایران نیز بخش مهمی از ماهیت آن به شمار می‌روند. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به رنگ های استفاده شده در پرچم ایران داشته باشیم می توان گفت که رنگ سبز پرچم نماد جنگل های شمال ایران، رنگ سفید نماد کویر ایران و رنگ قرمز نماد حرارت خورشید در جنوب ایران است. در ادامه مفهوم هر رنگ را توضیح می دهیم.

معنی رنگ سبز پرچم ایران

در توضیح رنگ های پرچم ایران گفته می شود که سبز، نشانه دین اسلام یا مذهب تشیع است؛ چرا که اسلام، دین رسمی کشور به شمار رفته و اکثر مردم ایران، مسلمان هستند؛ اما این رنگ، مفهوم دیگری را نیز تداعی می کند؛ نشانه سرسبزی، آبادانی و آرمان‌های مردم ایران در راستای پیشرفت کشور است.

معنی رنگ سفید پرچم ایران

در پرچم بسیاری از کشورها، سفید به معنای صلح و آرامش می باشد. پرچم ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. به عنوان توضیح بیشتر باید اضافه کرد که مردم ایران به واسطه دین و فرهنگ خود، صلح طلب هستند؛ البته این به معنای زیر بار ظلم رفتن نیست.

معنی رنگ قرمز پرچم ایران

از رنگ قرمز پرچم ایران می توان معانی زیر را برداشت کرد:

  • خون شهیدان کشته شده در راه استقلال، آزادی و استقلال کشور
  • رشادت، صلابت و پایداری مردم ایران در مواجهه با متجاوزان و ستمگران

ویژگی های پرچم ایران

نشانه ی رنگ های پرچم ایران

پرچم ایران از سه نوار افقی به رنگ های سبز، سفید و قرمز تشکیل شده است. در وسط پرچم، نمادی به چشم می خورد که طرحی از کلمه الله بوده که عبارت لا اله الی الله را نیز تداعی می کند. علاوه بر این در حد فاصل مرز بین نوارهای سبز و قرمز (بخش پایینی نوار سبز و بخش بالایی نوار قرمز) کلمه الله اکبر به صورت مکرر و پشت سرهم با خط بنایی، 22 مرتبه درج شده است.

معنی نماد وسط پرچم ایران

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، نماد وسط پرچم ایران، در واقع عبارت لا اله الی الله است که به شکل کلمه الله یا گل لاله طراحی شده و قرمز رنگ می باشد.

از منظر هنری، نماد وسط پرچم ایران، مفاهیم زیر را تداعی می کند:

  • لاله سرخی که از خون شهیدان انقلاب روییده است.
  • چهار قسمت نماد پرچم به هلال شبیه است.
  • قسمت قائم میانی نماد پرچم، ظاهر شمشیر را تداعی می کند که سمبل قدرت و ایستادگی ملت ایران است.

ناگفته نماند، 22 الله اکبر که در مرز بخش های سبز و قرمز پرچم به رنگ سفید دیده می شوند، یادآور تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی ایران (22 بهمن 1357) هستند.

پیشینه رنگ های پرچم ایران

گفته می شود که طراحی اولین پرچم رسمی ایران به سال 1334 و بعد از انقلاب مشروطه برمی‌گردد. این پرچم از سه رنگ سبز، سفید و قرمز (به ترتیب از بالا به پایین) تشکیل یافته و تفاوت عمده آن با پرچم حال حاضر ایران، نقش شیر و خورشید در وسط بود.

خرید پرچم ایران از اریکه پرچم ایرانیان

توضیح رنگ های پرچم ایراندر قسمت های قبل تلاش کردیم، نشانه ی رنگ های پرچم ایران را بیان کرده و توضیحاتی درباره نماد پرچم ارائه دهیم. در پایان قصد داریم، مجموعه اریکه پرچم ایرانیان را به عنوان بهترین مرجع خرید پرچم در انواع مختلف معرفی کنیم. این مرکز، کاملاً خودکفا بوده، از صفر تا صد طراحی و تولید پرچم در داخل مجموعه، توسط نیروهای مجرب انجام می شود.

از دیگر مزایای اریکه پرچم ایرانیان، می توان به استفاده از مرغوب ترین پارچه‌ها و تجهیزات پیشرفته چاپ اشاره کرد. این مجموعه، پرچم های ایران در انواع پرچم رومیزی ایران، تشریفات و … را در ابعاد گوناگون به تعداد دلخواه مشتری و با قیمت مناسب عرضه می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *